BĄDŹ EKO - VEGE

 Większość myśli: vege?  to nic smacznego, to tylko moda, to przejdzie...

Nic bardziej mylnego. 

Wegetarianizm  rozwinął się na subkontynencie indyjskim w II tysiącleciu p.n.e. Jest to świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa, w tym ryb i owoców morza. Wiąże się również z unikaniem innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianinem można zostać z pobudek moralnych, etycznych (jak Leonardo da Vinci) czy zdrowotnych.

Z etycznego punktu widzenia, wegetarianie nie jedzą mięsa, ponieważ uważają, iż zwierzęta cierpią i powinny być lepiej traktowane. Sprzeciwiają się oni zabijaniu zwierząt na farmach i nadmiernej produkcji mięsa. Argumenty odnoszące się do złych warunków życia zwierząt odnoszą się szczególnie do hodowli przemysłowej.

Wegetarianie uważają, że masowa hodowla zwierząt przysparza więcej szkód środowisku naturalnemu, niż uprawa roślin.

Z ekologicznego punku widzenia, ślad wodny kilograma mięsa to nawet kilkaset do kilku tysięcy litrów wody - wartości te są nieporównywalne z produkcją roślinną. Dla porównania ślad wodny kilograma ziemniaków to tylko 10-18 litrów wody pitnej. Zanim zwierzę trafi na talerz przez lata karmione jest pokarmem roślinnym, co po uwzględnieniu terenów uprawnych przeznaczonych na uprawę np. paszy wpływa na ogromne różnice w przestrzeni eksploatowanej do wyprodukowania takich samych ilości pokarmu pochodzenia roślinnego a zwierzęcego. Warto wspomnieć także, że aby w przyszłości zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na żywność w obliczu ciągłego wzrostu ludności świata, wymagane jest zwiększenie udziału produkcji roślinnej. Problemu tego nie da się rozwiązać na drodze produkcji białka zwierzęcego, ponieważ aby wyprodukować kilogram białka zwierzęcego trzeba zużyć od 5 do 10 kilogramów białka roślinnego.

Obliczenia pokazują również, że masowe ograniczenia spożywania mięsa wśród ludzi byłyby najprostszą metodą na obniżenie emisji gazów cieplarnianych i złagodzenie skutków globalnego ocieplenia.

         Ze zdrowotnego punktu widzenia warto wspomnieć, że polski Instytut  Żywności i Żywienia stoi na stanowisku, iż prawidłowo zbilansowane diety wegetariańskie zapewniają niezbędne składniki odżywcze, mogą być stosowane u dzieci i młodzieży oraz zapewniają korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu wielu chorób (osteoporoza, dna moczanowa, niektóre nowotwory, stany zwyrodnieniowe, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze) szczególnie u osób dorosłych. Diety roślinne zwykle zawierają sporo błonnika, „dobrych” kwasów tłuszczowych, składników mineralnych i witamin, dlatego mogą wspomagać kontrolę masy ciała, profilu lipidowego, stężenia glukozy i ciśnienia tętniczego.

Wychodząc naprzeciw ekologii, propagujemy w naszej szkole odżywianie wegetariańskie.  12 października br. w pracowni gastronomicznej odbyły się warsztaty z kuchni roślinnej, które poprowadził Robert Kopacz, od prawie 30 lat związany z gastronomią, reprezentujący Upfield Professional Polska. Uczniowie klasy 2K i 1A, pod okiem Tomasza Rusik i Urszuli Kordyńskiej, przygotowali między innymi roślinne burgery, sałatkę z wakame, pizzę z burakami, kruche babeczki z kremem toffi, kalafiorowe risotto.

Miło było zobaczyć, jak młode pokolenie wykorzystuje energię i pasję do nauki trudnej sztuki kulinarnej. Uczniowie poznali nowe techniki i nowe produkty w stu procentach roślinne, które były tak samo smaczne i przydatne w gastronomii, jak zwierzęce (np. tłuszcze, sery).

Było zdrowo i pysznie! Na pewno to jeszcze powtórzymy!

                                                                                        ŹRÓDŁO: WIKIPEDIA


























Komentarze

Popularne posty z tego bloga

UCZNIOWIE HIPOLITA WE WŁOSZECH

EKO LOGIKA

WARIACJE Z KASZY