Co mnie zachwyciło w Peru?


Peru, kolebka inkaskiej kultury, państwo w Ameryce Południowej nad Oceanem Spokojnym. Na terenie obecnego Peru w okresie prekolumbijskim istniały rozwinięte cywilizacje indiańskie. Mimo, że kulturowo Inkowie znani są od setek lat, samo państwo jest młode, bo liczy sobie zaledwie 200 lat.

W kulturze, architekturze, a także w gastronomii widać ogromny wpływ hiszpański. Jednak Peruwiańczycy nie poddają się i reklamują swoje dobra narodowe. Jako, że duża część kraju leży nad oceanem, w tych regionach królują ryby i owoce morza. Nie można więc być tu i nie spróbować CEVICHE.  Jest to potrawa z surowej, świeżej ryby, marynowanej w soku z limonki. Pokrojoną marynowaną rybę z limonowym sokiem miesza jak sałatkę z czerwoną cebulą, przyprawami, często z awokado, które rośnie w Peru do wielkości główki dziecka! I jest przepyszne!

W każdym większym mieście jest targ, na którym zobaczymy egotyczne owoce, ponad 20 gatunków kukurydzy, różne warzywa i oczywiście przewspaniałe owoce morza, z których na bieżąco „kucharka” przyrządza wybraną potrawę.







Jednak większa część kraju to góry, klimat srogi, gdzie króluje mięso. Hodowane są owce, lamy, czasem alpaki, chociaż te zazwyczaj występują dziko. Zwierzęta dostarczają mięsa oraz wełny, z której wyrabiane są części odzieży: od czapki po skarpety. I z tego też słynie Peru. Peruwiańczycy na co dzień chodzą w strojach ludowych, charakterystycznych dla danego regionu, wyrabianych właśnie z wełny.



A co się pije w Peru? Przede wszystkim Peruwiańczycy nie uznają herbaty. Trudno jest ją dostać w kawiarni, restauracji, barze…. Tu pija się kawę! Kawa z Peru to najczęściej kawa organiczna, pochodząca z małych rodzinnych gospodarstw. Peruwiańska kawa cechuje się wysoką słodyczą, a w smaku dominują nuty czekolady i orzechów. Odnajdziecie w niej często aromaty cytrusów, kwiatów i średnią kwasowość. 





Na co dzień również popularny jest rodzaj napoju alkoholowego wyrabianego przez każdą panią domu, który już istniał w czasie imperium Inków. Jest wyrabiany ze specjalnego gatunku kukurydzy i nosi nazwę CHICHA.



















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

UCZNIOWIE HIPOLITA WE WŁOSZECH

EKO LOGIKA

WARIACJE Z KASZY