Torty

 

„W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi odpowiedź” 

Nigella Lawson

 

Okrągłe,  kwadratowe, piętrowe, w kształcie otwartej księgi… Bez nich nie obejdą się żadne urodziny, imieniny, wesele czy studniówka. Torty, bo to o nich mowa – setki smaków i kolorów, tradycyjne i nowoczesne. Zadomowiły się w naszej kulturze na dobre, ale skąd przyszły? Kto je wymyślił? Pierwsze wzmianki o tortach sięgają czasów starożytnych. Wyrabiane były z ciasta chlebowego z dodatkiem naturalnych słodkości, takich jak miód, świeże  lub suszone owoce, orzechy. Starożytni nadawali tortom kształt koła, ponieważ wierzyli, że okrąg był symbolem cykliczności życia. Do Polski torty trafiły prawdopodobnie za sprawą królowej Bony, jako biszkopt przekładany różnymi kremami, czyli w XVI wieku.

Najsłynniejsze torty, które mają swoją historię, dzięki czemu zyskały miano ponadczasowych i wykwintnych, to tort Pavlova, Dobosz, „Czarny las” inaczej Szwarcwald czy Sachera.

Od czasu powstania do  XXI wieku, torty przeszły prawdziwą metamorfozę. Z roku na rok możemy zaobserwować coraz to nowsze trendy, a same wyroby przypominają niekiedy małe dzieła sztuki. Hitem ostatnich lat są torty w stylu angielskim – z dużą ilością masy cukrowej, tzw nagie torty – lekkie i dietetyczne lub torty ułożone z małych kolorowych muffinek.

W Międzynarodowej Szkole Sztuki Kulinarnej ASHANTI w Łodzi, pod okiem specjalistów, a przy udziale naszych nauczycieli gastronomii,  powstały również małe dzieła sztuki cukierniczej. Torty nowoczesne, na bazie czekolady, musów, z dodatkiem biszkoptów i delikatnych kremów.  Zobaczcie sami:









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

UCZNIOWIE HIPOLITA WE WŁOSZECH

EKO LOGIKA

WARIACJE Z KASZY